ZOBACZ NASZE SZKOLENIA

Szczepy win – podstawowe szczepy, które warto znać!

styczeń 19, 2022

Czy wiesz, jakie są najpopularniejsze szczepy win? Poznaj choć kilka najważniejszych i poznaj kluczowe informacje dla każdego fana dobrego wina!


Kilka słów o szczepach win


Wino to jeden z najwybitniejszych trunków w historii, ogromną popularnością cieszy się od tysiącleci.O różnorodności win może świadczyć choćby to, że produkowane są one z ponad 205 odmian winogron. Z drugiej strony cała światowa produkcja tego trunku opiera się o około 50 szczepów.Sprawia to, że dosłownie każdy może znaleźć wino na miarę swoich kubków smakowych. O winie samym w sobie, stylu jego podawania i spożycia czy też sztuce doboru dowiesz się na kursie o winie.Kurs winiarski skierowany jest nie tylko do zagorzałych fanów tego napitku, lecz również do osób, które po wino sięgają od czasu do czasu, lecz chcą dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.Wracając jednak do szczepów win, warto zauważyć, że między poszczególnymi z nich występują duże różnice, co oczywiście ma kolosalny wpływ na późniejsze wino.


Owoce winorośli określane są jagodami, a ich najważniejszymi cechami są wielkość, czas dojrzewania, kolor, soczystość oraz rzecz jasna smak. Ponadto specjaliści zwracają także uwagę na łatwość rozmnażania krzewów czy tempo ich wzrostu. Dużo? Owszem, lecz to wciąż nie wszystko. Nieco mniej istotny jest kształt czy kolor liści, a nawet ich liczba na roślinie!


Jakie szczepy win warto znać?

Tak naprawdę szczepów win, o których warto wiedzieć (o ile oczywiście lubisz wino), jest co najmniej kilkanaście.

Poniżej przedstawiamy jednak tylko kilka z nich. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapisz się na kurs winiarski.Nasza lista istotnych szczepów win prezentuje się następująco:

– Cabernet Sauvignon – to jeden z podstawowych szczepów Bordeaux. Pierwsze sadzonki pojawiły się już pod koniec XVIII wieku, odpowiadały za to działania barona Hectora de Branne. Oprócz Francji Cabernet znakomicie przyjęło się również w Kalifornii, ponadto szczep ten uprawiany jest np. we Włoszech, a nawet w Afryce.

– Merlot – a ujmując nieco szczegółowiej: Merlot Noir. To podstawa przy produkcji najlepszych na świecie win czerwonych, często wykorzystywany jest do złagodzenia charakteru Cabernet Sauvignon. Wyróżnia się wczesnym kwitnieniem, co może być groźne przy pojawieniu się wiosennych przymrozków.

Merlot, podobnie jak Cabernet Sauvignon, dominuje w Bordeaux, uprawiany jest niemal na każdym kontynencie.

– Carmenere – to szczep, który do połowy XIX wieku był rozpowszechniony szczególnie w Bordeaux, przez pewien czas był nawet szczepem wiodącym. Ciężko znosił jednak m.in. sadzenie na podkładkach, w wyniku czego jego popularność dość istotnie spadła. W połowie XIX wieku szczep pojawił się również w Chile, przez długi czas obecność ta była jednak utajona – wynikało to z pomyłki, gdyż przez 150 lat w Ameryce Południowej Carmenere uważane było za szczep Merlot.

– Pinot Noir – to szczep uważany za najbardziej „kobiecy” wśród czerwonych win. Wywodzi się z Burgundii, powstają z niego wina o delikatnym zabarwieniu i wysokiej zawartości tanin.

– Riesling – to odmiana szlachetna białej winorośli. Wywodzi się z Alzacji, pierwsze wzmianki o szczepie Riesling pochodzą już z XV wieku.

– Viognier – to obecnie jeden z najpopularniejszych szczepów. Viognier wywodzi się zpółnocnej części Doliny Rodanu. Wina te są bardzo szanowane, zazwyczaj też mieszczą się w nieco wyższej niż przeciętna półce cenowej.


Obserwuj nas:

@2022 Warsztatmistrza.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone


Bezpieczne PłatnośCi: